Pressmeddelande
16 december 2011
Socialdepartementet
Fortsatta satsningar för ökad patientsäkerhet
Regeringen fortsätter arbetet med att förbättra patientsäkerheten.
Under 2012 får landstingen möjlighet att ta del av sammanlagt 525 miljoner kronor.
Regeringen och Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, har träffat en överenskommelse att fortsätta arbetet med att stärka patientsäkerheten under 2012.
Patientsäkerhetsöverenskommelsen ska genom ekonomiska incitament uppmuntra och stärka patientsäkerhetsarbetet i landstingen.
- Målet är att ingen patient ska drabbas av en skada som kan undvikas. Patientsäkerhetsöverenskommelsen är ett viktigt steg i det arbetet. Genom detta skapas förutsättningar för en säkrare och tryggare vård, säger socialminister Göran Hägglund.
- Överenskommelsen med regeringen gäller till år 2014 och varje år ökar kraven på landstingen. Det här stimulerar landstingen till ett ökat patientsäkerhetsarbete så att säkerheten för patienterna stärks och onödiga vårdskador minskas, säger Anders Knape, ordförande för Sveriges Kommuner och Landsting.
För 2012 har landstingen möjlighet att ta del av sammanlagt 525 miljoner kronor, under förutsättning att de uppfyller kraven i överenskommelsen.
Under mandatperioden satsar regeringen sammanlagt 2,5 miljarder kronor på patientsäkerhetsarbetet.
Kontakt
Marie LannIrene Tinglöv
Pressekreterare SKL
Tel: 070-692 44 37

