Från och med
 -
Till och med
Visar 1141-1155 av de 2592 senaste notiserna

Innovationsupphandlingsutredningen presenterade betänkande

Tisdagen den 31 augusti 2010 överlämnade innovationsupphandlingsutredningen betänkandet SOU 2010:56 Innovationsupphandling till näringsminister Maud Olofsson.
I betänkandet föreslås bland annat åtgärder för att göra offentlig upphandling i allmänhet mera innovationsvänlig.

Gunilla Carlsson och Hans Rosling
Biståndsminister Gunilla Carlsson delade ut regeringens medalj Illis quorum meruere labores av åttonde storleken till professor Hans Rosling. Foto: Ingela Svedin

Hans Rosling fick medalj för kunskapsspridande insatser om global utveckling

- Hans Rosling har ett engagemang för global utveckling som inspirerar oss alla, och en förmåga att entusiasmera och sprida intresse för globala frågor. Med utgångspunkt i statistik och fakta bereder Hans väg för en bred och levande debatt om bistånd och utveckling som nyanserar den bild av verkligheten som biståndspolitiken har att förhålla sig till, säger Gunilla Carlsson.

HQ:s tillstånd att bedriva bank- och värdepappersrörelse dras in

Finansinspektionen har beslutat att dra tillbaka HQ banks tillstånd att bedriva bank- och värdepappersrörelse. Berörda myndigheter gör bedömningen att detta inte får någon märkbar påverkan på det finansiella systemet. Banken kommer att avvecklas under ordnade former med målet att kunderna ska få tillbaka sina pengar. Om det inte går finns en insättningsgaranti och ett investerarskydd som skyddar pengar upp till ett visst belopp.

- Vi har ett regelverk och myndigheter som har befogenhet att ingripa. Följer man inte regelverket får det konsekvenser. Att reglerna följs är viktigt för att upprätthålla förtroendet för det finansiella systemet och stabiliteten, säger kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell.

Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni och utredaren Petra Lundh. Foto: Regeringskansliet
Nyamko Sabuni tog emot betänkande "Ett utvidgat skydd mot åldersdiskriminering" av utredaren Petra Lundh. Foto: Regeringskansliet

Betänkande om lag mot åldersdiskriminering överlämnat

Utredningen om stärkt skydd mot åldersdiskriminering lämnade fredagen den 27 augusti betänkandet "Ett utvidgat skydd mot åldersdiskriminering" till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni. Utredaren, Petra Lundh, vill att ålder ska få samma grundskydd som övriga diskrimineringsgrunder i diskrimineringslagen, till exempel kön, etnisk tillhörighet och sexuell läggning.

Ambassadörer och UD i Kungsträdgården

Torsdagen den 26 augusti öppnade Utrikesdepartementet en ambassad i Stockholm, hörnet Hamngatan-Kungsträdgårdsgatan, mellan klockan 11-17. Där kunde du träffa några av Sveriges utsända i världen och lära dig mer om arbetet på en ambassad och på UD. Biståndsminister Gunilla Carlsson talade vid ett seminarium om den svåra situationen i Pakistan. Elva ambassadörer passerade under dagen.

Norrbotten, Dalarna och Skåne blir pilotlän för grön utveckling

Torsdagen den 26 augusti fattade regeringen beslut om att Norrbotten, Dalarna och Skåne blir pilotlän för grön utveckling. De tre länen ska stödja och inspirera andra län på energi- och miljöområdet.
- Det regionala arbetet är avgörande för att Sverige ska nå de klimat- och energipolitiska målen. Genom att utse tre pilotlän, som ligger långt framme i arbetet, kan deras erfarenheter tas tillvara på ett bättre sätt, säger miljöminister Andreas Carlgren i en kommentar.

Havsmiljöambassadören sammanfattar startskottet för ordförandeskapet i Helcom

Havsmiljöambassadör Gabriella Lindholm har lett två dagars möte inom ramen för Sveriges ordförandeskap i Helcom och medverkat i seminariet "Building marine policy on best available knowledge", där ministrar från fem länder deltog. I en intervju sammanfattar hon resultatet av tre dagars möten.

Sverige skickade hjälpsändningar till Pakistan

Torsdagen den 26 augusti skickade Sverige två fullastade transportflygplan till Pakistan från Örebro flygplats. De innehöll bland annat två större vattenreningsverk samt ett tjugotal elgeneratorer från Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps (MSB) centrallager i Kristinehamn.

Miljöministern inledningstalar på miljöministermöte om Östersjöns miljö

Onsdagen den 25 augusti kl. 09.30 inledningstalade miljöminister Andreas Carlgren vid seminariet "Building marine policy on best available knowledge". Seminariet är startskottet för Sveriges ordförandeskap i Helcom - Helsingforskommissionen och bjuder in ministrar och höga representanter från länderna runt Östersjön till en diskussion kring hur vetenskapen ska stödja politiska beslut för att rädda Östersjöns miljö. Miljöminister Andreas Carlgren presenterar vid en webbutsänd pressträff kl. 14.30 i Rosenbad arbetet för att rädda Östersjöns miljö.

Vygaudas Usackas och Carl Bildt. Foto: Joakim Larsson

Bildt mötte EU:s Afghanistanchef

På måndagen träffade utrikesminister Carl Bildt Vygaudas Usackas, chef för EU:s representation i Afghanistan. De två diskuterade bland annat genomförandet av EU:s handlingsplan för Afghanistan och Pakistan, samt hur den internationella närvaron i landet ser ut.
- Det finns ett väl utbyggt och välfungerande internationellt team i Kabul. Vi måste göra vad vi kan för att stödja dem, sa Bildt vid den pressträff som hölls efter mötet.

Mats Odell inledningstalar på seminarium om slumområden

Fredagen den 20 augusti kl. 09.00 inledningstalar kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell på ett internationellt seminarium om utmaningar och möjligheter i utvecklingsländernas slumområden. Seminariet handlar bland annat om hur de finansiella marknaderna kan anpassas för att bättre tjäna de människor som är fattigast.

Anders Borg på pressträffen på Harpsund
Anders Borg på pressträffen på Harpsund. Foto: Matthew Broadley

Starkare prognos för svensk ekonomi

Finansdepartementet skriver i en ny prognos upp sin bedömning av svensk ekonomi och de offentliga finanserna. Målet om överskott på 1 procent av BNP nås redan 2012. Arbetsmarknaden förbättras gradvis i takt med ljusare tillväxtutsikter. På fredagen höll finansminister Anders Borg en pressträff i samband med regeringens möte på Harpsund.

Regeringen ser över penningtvätt

Regeringen har beslutat om en översyn av kriminaliseringen av penningtvätt. Petter Asp, professor i straffrätt, ska försöka effektivisera reglerna.

Internationellt arbete för att förbättra utvecklingsländernas slumområden

Kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell inleder styrelsemötet för organisationen Urban Poor Fund International (UPFI), en gren av Slum Dwellers International (SDI), i Stockholm den 19 augusti. På en pressträff presenteras hur UPFI och SDI arbetar för att stärka de fattiga. Förutom Mats Odell medverkar Jockin Arputham, ordförande för SDI, och Michael Werikhe, bostadsminister i Uganda.

Thailands överbefälhavare Songkitti Jaggabatara, Sten Tolgfors och Thailands flygvapenchef Itthaporn Subhawong. Foto: Regeringskansliet
Thailands överbefälhavare Songkitti Jaggabatara, Sten Tolgfors och Thailands flygvapenchef Itthaporn Subhawong. Foto: Regeringskansliet

Gripen-flygplan lämnades över till Thailand

Försvarsminister Sten Tolgfors deltog i ceremonin när det första Gripen-flygplanet överlämnades till Thailand vid Saabs produktionsanläggning i Linköping den 18 augusti.
- Det här är en viktig dag för både Thailand och Sverige. Vi har goda relationer sedan många år och banden mellan våra bägge länder är starka, säger försvarsministern. Det är även en betydande industriaffär för Saab och för Sverige, och även för det svenska försvaret. Ju fler länder som ingår i Gripen-familjen, desto fler delar på kostnaderna för utvecklingen av systemet, och desto mer får vi för varje egen satsad krona.